Magistratul Gheorghe Balan, de la Judecătoria Chișinău, riscă să fie sancționat disciplinar, după ce Inspecția Judiciară a constatat că acesta a admis abateri disciplinare
Inspecția a fost sesizată de Ion Guzun, membru al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), după ce judecătorul a emis o încheiere judecătorească în care acuză că a devenit ținta unor acțiuni de intimidare și filaj, dar și a unei campanii mediatice declanșată de „puterea legislativă și executivă”, menită să-i denigreze imaginea acestuia, el fiind cel care examinează dosarul în care Vladimir Andronachi și Anatolie Blonschi sunt învinuiți de implicare în furtul miliardului, dosar care se examinează cu ușile închise.