Vizită rară la Chișinău. Ministrul Apărării al Olandei, o țară recunoscută prin scepticismul extinderii UE, a efectuat azi o vizită la Chișinău, declarând susținere pentru R. Moldova. Kajsa Ollongren a anunțat că țara sa oferă 4 mln de euro pentru sporirea rezilienței instituțiilor publice din Moldova: „Securitatea cibernetică este un element-cheie, în special în asigurarea unor alegeri corecte și libere, care vor avea loc în curând în R. Moldova"
Primarul Capitalei, Ion Ceban, de cealaltă parte, anunță că a reușit azi într-un final să filmeze coridoarele cu semafoare verzi pentru oficiali, acesta fiind motivul pentru care se creează ambuteiajele din Chișinău.