Directorul „Energocom”: Din mai vom participa la mai multe licitații, vom vinde gaz nu doar Moldovagaz
De la 1 mai, curent, piața se liberalizează. Moldovagaz nu va mai fi obligată să procure gaz de la Energocom, și câștigarea licitației de vânzare a gazului la prețul de 6,80 Fabricii de sticlă din Chișinău, se explică prin faptul că la ultima licitație Energocom a procurat gaz la un preț mult mai mic decât cel oferit de Gazprom, până la 300 de dolari.
Renato Usatîi: Circa 740 de mii de consumatori sunt impuși acum să plătească un tarif aproape dublu la gazele naturale, iar prețul să fie redus tocmai în toamnă, în campania electorală, ca Maia Sandu să-și facă imagine pe seama asta. Energocom vinde gaz fabricii de sticlă la un tarif de 6,80 lei cu TVA inclus, iar nouă ni se impune tariful de 14,40 lei pentru 1 m3. Specialiștii au făcut pentru mine calcule, iar astăzi, tariful real pentru consumatorii casnici trebuie să fie de 9,20 cu TVA inclus. Faptul că domnul Parlicov a declarat că la sfârșitul anului tariful ar putea ajunge la 10 lei, confirmă ceea ce am mai spus, că Maia Sandu își va face PR pe acest subiect în campania electorală.