Slusari: Azi compania Energocom a organizat o licitație privind achiziționarea gazelor naturale, care urmează să fie furnizate către Moldova Gaz în luna aprilie. Evenimentul a fost monitorizat de mai mulți experți din domeniul energetic, precum și de reprezentanții serviciilor speciale.
Nouă traideri internaționali au prezentat ofertele, care au fost deschise în prezența tuturor observatorilor. Prin urmare, Energocom a procurat un volum de gaz de circa 30 mln m3 cu preț semnificativ mai mic față de prețul oferit de Gazprom.

Nu am dreptul fără acordul Energocomului să public prețul exact, doar vă pot informa că acest preț este sub 300 dolari și gazul va fi procurat de la compania europeană și precis nu este de origine rusească. Energocom nu doar asigură securitatea energetică, ci și are capacitatea furnizării gazului la prețuri competitive în raport cu Gazprom.

Lucrurile s-au schimbat spre bine după sezonul rece 2022- 2023. Eu regret enorm că Moldova nu a avut Ministerul Energiei și ministru Parlicov din 2021. Sunt sigur că multe greșeli nu ar fi fost comise și costul independenței energetice era mult mai mic pentru țara.