Șefa statului a mai specificat că acest proiect a fost amânat timp de decenii pentru că guvernările precedente nu voiau să dezlege Moldova de șantaj și dependență energetică. „Abia în septembrie 2019, proiectul a fost aprobat de Guvern. Linia electrică, construcția căreia începe din Congaz, va traversa 8 raioane, pe o distanță de 158 de km, și va fi finalizată în 2025. De asemenea, se lucrează la următoarele trei linii de interconectare cu România și Ucraina: Bălți-Suceava, Strășeni-Gutinaș și Vulcănești - Arciz, din regiunea Odesa”, a mai precizat Președinta Maia Sandu.