Unul dintre cele mai importante proiecte de la independență, începe azi - construcția Liniei Electrice Aeriene de 400 kV pe direcția Vulcănești - Chișinău, care unește sistemul energetic al Republicii Moldova cu cel al României. Acesta ar trebui să se încheie în 2025 și va face ca Moldova să nu mai fie dependentă de energie electrică de regiunea transnistreană (deci și Rusia)
Șefa statului a mai specificat că acest proiect a fost amânat timp de decenii pentru că guvernările precedente nu voiau să dezlege Moldova de șantaj și dependență energetică. „Abia în septembrie 2019, proiectul a fost aprobat de Guvern. Linia electrică, construcția căreia începe din Congaz, va traversa 8 raioane, pe o distanță de 158 de km, și va fi finalizată în 2025. De asemenea, se lucrează la următoarele trei linii de interconectare cu România și Ucraina: Bălți-Suceava, Strășeni-Gutinaș și Vulcănești - Arciz, din regiunea Odesa”, a mai precizat Președinta Maia Sandu.