Sergiu Tomiță, șeful EXDRUPO a venit cu precizări, la scurt timp după ce ZdG a publicat informațiile pe care le-a primit:
„La EXDRUPO, oamenii știu să muncească practic în teren, nu la a scrie răspunsuri pentru presă. Cheltuielile nu sunt pentru două zile, dar pentru o perioadă de peste o lună de zile”, se arată într-un video publicat pe canalul de Telegram al primăriei Chișinău, în care șeful EXDRUPO, cel care a semnat scrisoare ce conținea informațiile, spune că răspunsul este „o eroare tehnică și umană”.