Noi tentative de a semăna panică în societate, parte a războiului hibrid împotriva R. Moldova. Mai multe mesaje extremiste, pe canale de Telegram recent create, anunță așa zise atacuri cu arme în raioanele din nordul țării. Mesajele, chipurile, ar fi semnate de părți prietenoase Tiraspolului. Mesajul este tras la indigo cu aceleași care au apărut în spațiul public, imediat după ce Rusia a pornit un război împotriva Ucrainei
Reacția poliției: Este aceeași formă de atac hibrid și creare de panică în societate, ca și în celelalte cazuri. La moment stabilim toate circumstanțele, inclusiv au fost sesizați administratorii aplicației Telegram pentru blocarea acestor conturi.