Maia Sandu, despre scandalul legat de magistratul Paniș: E dreptul meu legal să întorc dosarele la CSM. Apropo, acest judecător nu a trecut pre-vettingul. Eu nu am numit mai mulți judecători și știu că toți sunt supărați. Este dreptul meu în situația în care am întrebări la integritatea acestor oameni și acolo sunt mai mulți oameni care aveau averi mari și nu pot fi justificate prin salariile pe care le-au primit
E dreptul meu prin lege în momentul în care am întrebări la anumiți candidați să reîntorc dosarele la Consiliul Superior al Magistraturii și să ia decizia finală. Asta este procesul pe care îl urmesc. O să vedem care va fi decizia Consiliului Superior al Magistraturii, inclusiv pe acest judecător, care apropo nu a trecut pre-vettingul, evaluarea externă