Președinta Maia Sandu a câștigat un nou premiu în valoare de 25 000 de euro. Președinta R. Moldova, Maia Sandu, a fost distinsă cu Premiul Leipzig Robert Blum pentru Democrație, anunță șeful Cabinetului șefei statului, Adrian Băluțel. Premiul este „însoțit” și de suma de 25 000 de euro, pe care președinta a decis că îi va dona unei organizații de caritate din Moldova