Totodată, Anatolie Nosatîi susține că este nevoie de încă 1 radar, în total 3, pentru a acoperi întreg teritoriul țării: "Evident ele toate vor fi închegate într-un sistem, ce va permite o acoperire a întregului teritoriu și ne va da o vizibilitate mai bună asupra spațiului aerian. Plus, acest radar este destul de performant și poate fi folosit și pentru alte misiuni, dar este limitat de aspectele tactico-tehnice, nu poate el să vadă 1000 de km sau mai mult. Dar vreau să menționez că este unul dintre cele mai performanțe, este folosit pe larg de țările NATO și non-NATO care au posibilitatea să-l procure și cărora Franța le dă dreptul de achiziționare. Acest acord ne dă posibilitatea ca noi să avem acces la industria militară franceză"