Reacția lui Dorin Galben aseară la miezul nopții: "Am mai spus asta și o s-o repet. Eu nu iau bani pentru interviurile pe care le fac, chiar dacă apar diverse speculații. Nu judec și nu condamn pe nimeni. Sunt jurnalist, dar nu judecător sau procuror. Interviul menționat mai sus l-am realizat săptămâna trecută la Londra. Singur mi-am cumpărat bilet la avion. Singur mi-am achitat cazarea la hotel. Singur am plătit echipei de filmare. M-am documentat mult pentru acest interviu, dar se pare că trebuia s-o fac și mai mult. Cât trăim, învățăm. Mulțumesc TV8 pentru 2 ani de experiență frumoasă"
După apariția interviului, reacțiile curg gârlă pe Internet
Alex Cozer: "Uneori poți fi nevoit să faci emisiuni și cu criminali, cu sociopați, cu mincinoși sau escroci. Dacă ajungi în situația asta, contează cum o faci. Trebuie sa te informezi bine, să te pregătești, să-l developezi și să-i arăți adevărata față. Dacă însă faci figurație sau te transformi în cutia de rezonanță a unui criminal, e trist".
Caricaturistul Alex Buretz i-a dedicat o caricatură.
Primarul Capitalei, Ivan Ceban, în apărarea lui Galben: "Niciodată nu am ținut cu un jurnalist anume, mai ales după ce, în ultima perioadă, sunt trecut prin ciurul judecății lor manipulatorii. Dar felul cum se procedează cu unii jurnaliști, demonstrează nivelul cel mai jos al celor care o fac și nu sunt la prima experiență. Tare mare luptă se dă pentru a închide gura celor care nu fac parte din caracatița galbenă"
Jurnalistul Vitalie Călugăreanu sugerează că moldovenii calcă la nesfârșit pe aceeași greblă: "Solnîșko v Moldove eto ne „soare” - eto profesia. Mama mă-sîi, parcă am fi o scândură putredă - dai să bați un cui și se rupe bucata".
Ludmila Belchenkova, fost deputat PCRM și moderatoare TV la posturi afiliate cu Ilan Șor: "E vorba de acel canal TV care s-a bucurat de închiderea TV-urilor noastre. Așa se va întâmpla cu fiecare coleg care nu va respecta metodicika".