Președintele partidului Șansă, Alexei Lungu, declară că azi dimineață membrii formațiunii au fost intimidați în cadrul perchezițiilor: "Membrii echipei partidului “ȘANSĂ” au fost supuși în această dimineață din nou la o razie polițistă. Autoritățile moldovenești și-au arătat iarăși lumii fața adevărată, lașă și hidoasă… Din nou, a câta oară, mascați, percheziții, rețineri, umilință... Colegii noștri au avut parte de un tratament foarte dur: au fost ridicați din pat cu forța, intimidați"
Șeful IGP, după acuzațiile lui Lungu: „Nu venim la percheziții cu periuța de dinți și cu săpunul”