Consiliul Audiovizualului câștigă în judecată bătăliile cu televiziunile. Cele două amenzi de 20 de mii de lei aplicate postului NTV Moldova pentru lipsa de echilibru la prezentarea știrilor privind declanșarea războiului din Ucraina, menținute printr-o decizie a Curții de Apel Chișinău
Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR), Andrei Spînu, a comentat pe 29 februarie, în calitate de membru al Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE), recentele declarații ale deputatei partidului de guvernare Acțiune și Solidaritate (PAS) Olesea Stamate, când a spus că se simte „mai liniștită” că nu a făcut parte din CSE nicio zi. Spînu declară, în schimb, că se simte „foarte liniștit” și „liber” cu toate deciziile pentru care și-a dat votul
Reportaj TV8: Pentru concerte și festivaluri înainte de alegeri s-au găsit bani, pentru grupele speciale și asistenți personali - NU! „Primăria-Chefurilor”. Cum se risipesc banii publici în Chișinău
Povara împrumuturilor accesate de primăria capitalei crește de la un an la altul. În 2024, autoritatea locală va achita creditorilor aproape 800 de milioane de lei, sau de patru ori mai mult față de 2019, când Ion Ceban a preluat conducerea primăriei Chișinău. În perioada mandatului lui Ion Ceban, Primăria municipiului Chișinău a împrumutat de la bănci aproape 1,5 miliarde de lei.
Cei mai mulți bani primăria capitalei i-a cheltuit anul trecut pentru serbarea “Hramului orașului”. În 2021 pentru această serbare au fost cheltuiți 700 mii de lei, în 2022 un milion de lei, iar în 2023 bugetul a ajuns la patru milioane. Cheful, care a avut loc cu trei săptămâni înainte de alegeri, a durat în premieră două zile.
Și pentru sărbătorile de iarnă primăria a băgat adânc mâna în buzunar. Trei milioane de lei a cheltuit în 2023, față de 1,1 milioane în 2022.
Alte milioane primarul a cheltuit pentru Festivalul “Te salut, Chișinău!”. Festivalul este o inovație a actualei conduceri a primăriei. În 2022 din buget au fost alocați 1,2 milioane, iar anul trecut de trei ori mai mult. Cele patru zile, cât a durat festivalul au costat primăria 3,5 milioane de lei.
O altă inovație în mandatul lui Ion Ceban este și festivalul dedicat tinerilor și studenților. În 2022, Primăria a alocat 50 mii de lei pentru acest eveniment, iar anul trecut, în bugetul municipal au fost planificate 1,5 milioane de lei.