După ce i s-a propus să fie candidat la prezidențiale și spune că a refuzat, Slusari anunță că se retrage de la conducerea Forței Fermierilor:
Îmi este foarte greu pe suflet când scriu acest text. Funcția mea presupune dialogarea permanentă cu reprezentanții guvernării. Eu nu mai pot discuta cu cei, care în doi ani prin inacțiunile sale au contribuit practic la nimicire a sutelor agricultori micro, mici și mijlocii din domeniul cerealelor și oleaginoaselor. După cel mai bun an 2021 în istoria agriculturii Moldovei și un kilometru de promisiuni în campaniile electorale 2020-2021 noi acum am ajuns la catastrofa financiară a fermierilor de la sate și fortificarea companiilor transnaționale, care prezintă mare pericol pentru securitatea alimentară și zonele rurale ale țării. Toate propunerile, iar mai apoi protestele fermierilor micro, mici și mijlocii au fost tratate de către autoritățile abilitate cu aroganță și indiferență. Nimeni nu și-a asumat acest dezmăț. Nimeni nu a demisionat. Noi așa și nu am văzut scrisoare către UE privind solicitarea acordării suportului financiar pentru agricultorii din Moldova, care domnul ministru public a promis că ne va prezenta și va expedia către Bruxelles.