Fostul deputat și ex-vicepreședinte al Parlamentului, Alexandru Slusari, afirmă că a primit propunerea de a candida la alegerile prezidențiale din toamnă. Potrivit lui, oferta a venit din partea Blocului politic și electoral din care fac parte partidele Platforma Demnitate și Adevăr (PPDA), Liga Orașelor și Comunelor (LOC), Partidului Schimbării și Coaliția pentru Unitate și Bunăstare (CUB). Anunțul a fost făcut ieri-seara, în cadrul emisiunii „Studio Politic” de la Vocea Basarabiei.

Alexandr Slusari: „Văzând cât de gravă este actuala situația politică, nu exclud să revin în politică. Sunt stimulat să revin, în special, după ce am văzut acțiunile unor partide proeuropene autentice de a crea un bloc. După alegerile locale eu am fost printre primii care am îndemnat aceste formațiuni proeuropene extraparlamentare să-și coaguleze eforturile. Mă bucur că acest lucru începe să prindă contur. Mai multe persoane au primit propunerea de a candida, inclusiv eu. Eu am adus contra argumente, am o doză de scepticism vizavi de candidatura mea, însă blocul continuă discuțiile și încearcă să facă niște măsurări sociologice, în vederea desemnării unui candidat”.