Cocoșelul de la Tiraspol, Vitalii Ignatiev, prin cumul și responsabil de relațiie externe, declară la Rossia 24 că regiunea speră în "sprijinul diplomatic din partea Rusiei în rezolvarea relaţiilor cu Moldova". Acesta s-a plâns rușilor pe mai multe subiecte, că "Moldova blochează economic și social regiunea", că Moldova a introdus în codul penal pedeapsă pentru separatism, că sunt deranjați de faptul că Tiraspolul trebuie să se conducă de sistemul medical de import moldovemesc în ce vizează medicamentele și echipamentele medicale.

Totodată, Igantiev s-a arătat deranjat că de la 1 ianuarie 2024, firmele din regiune trebuie să plătească taxe vamale, la fel ca celelalte firme din țară. Deși e o chestiune de egalitate, Ignatiev spune că asta ar fi o presiune din partea Chișinăului. Pe final, sursa a spus că regiunea își dorește reluarea negocierilor în format 5+2, care sunt înghețate artificial după războiul pornit în Ucraina, prefăcându-se a uita că... tot Rusia a început ostilitățile militare.

#Propaganda #Mincinoșii #Cocoșelul #Lumea_rusă