Ce spunea Alexey Navalnîi atunci când era la libertate și a fost întrebat ce mesaj ar avea pentru ruși, dacă acesta ar fi ucis:
Mesajul meu dacă aș fi ucis: Nu cedați! Dacă m-au ucis, asta înseamnă că suntem foarte puternici în acest moment și trebuie să-l folosim în favoarea noastră. Nu cedați, nu uitați că suntem o mare putere. Tot ce e necesar ca răul să câștige - oamenii buni să nu facă nimic. Nu cedați!