Declarație:

Dacă noi azi nu primim un suport din partea statului, grupa 2 de cereale, ne pierdem. Toți agricultorii din categoria asta au pierdut 4000 lei per hectar, în mediu. Propunerea noastră: Noi agricultorii ne asumăm jumătate din această pierdere - câte 2000 de lei per hectar. Porumb (480 mii hectare) și floarea soarelui (389 000 hectare). Dar restul 50% propunem să-și asume guvernul.

Noi propunem să luăm acum bani din fondul de subvenționare 2024, alocat deja, să nu o debursăm la vară, dar acum timp de 1 săptămână. Acum avem nevoie de flux de bani. Propunem 200 mln de lei să-i alocăm acum. Și încă 200 de mln Guvernul să ia un credit cu 5%, iar banii să îi aloce agricultorilor. Și așa putem să scoatem presiunea și începe circuitul economic. Asta e posibil.

Accelerarea procesului de aducere în țară și distribuție a motorinei oferită de România