După ce majoritatea fermierilor au plecat, ședința a continuat cu "sincerități", atât din partea ministrului cât și fermierilor. Unii l-au întrebat de ce nu au primit motorina și că se simt manipulați cu cifrele. În replică, Bolea le-a spus: "2500 de lei per hectar asta e manipulare? Iată aveți aici un coleg, a venit cu o problemă la minister, de pe stradă, fără pază, și a fost primit rapid, s-a intervenit și s-a rezolvat. E valabil pentru toți, pot eu face minuni, nu pot, îmi doresc eu ca vouă să vă fie rău? Trebuie să fii tâmpit ca să spui lucrul ăsta, ca stă și behăie cineva că am companii... Eu nu fac afaceri, eu nu am pământ. Să ieși și să spui că ministerul nu decide e o mare tâmpenie. Din tot puținul nostru iată s-au alocat 50 mln de lei, e foarte greu la toți, dar nici să faci așa urât. 2500 lei la hectar pentru 90% pierdere....". Totodată, Bolea le-a spus că în zadar unii vor primi subvenții, pentru că la toamnă din datorii de 1 mln vor avea 2, pentru că nu fac calculele cu privire la ce trebuie să cultive vs prețul obținut.
Întâlnirea aici înregistrată.