Sackur a pus întrebările țintit, nu l-a lăsat pe Nebenzya să fugă de la subiect așa cum fac propagandiștii Kremlinului sau să răspundă cu veșnicul argument: "Dar știți ce a fost acolo 8 ani";
Sackur: "Anexarea unui teritoriu cu forța, folosind forțe militare, e ilegal. Acuzați Occidentul de duble standarde și comparați răspunsul față de Ucraina cu cel care l-am văzut față de Israel și ocuparea West Bank, Gaza. Strigați că e o ipocrizie, standarde duble. Dar nu e duble standarde ce face Rusia? Pe de o parte Rusia refuză să recunoască anexarea Ierusalimului de Est și spuneți că e ilegal conform dreptului internațional, iar pe de alta - anexați un teritoriu ucrainesc și spuneți că e legal.
Nebenzya a încercat să ducă discuția în altă parte: "Nu noi am început războiul". Sackur a intervenit: "Răspundeți la întrebare". Nebenzya a încercat iar tehnica de eludare și evitarea răspunsului: "Dar timp de 8 ani ei au bombardat și nimeni n-a făcut nimic. A fost referendum în Donbas, Zaporojîe, Herson și ei au decis. Atât".
Sackur: Dle ambasador, știți foarte bine că din toată lumea doar Siria, Coreea de Nord, posibil Belarus și Nicaragua au recunoscut anexarea teritoriilor ucrainene de către Rusia. De ce credeți că restul lumii nu recunoaște asta?
În stilul manipulator, Nebenzya încearcă să fugă iar de răspuns, axându-se pe un cuvânt: "Ce aveți în vedere prin restul lumii? Vestul nu e restul lumii", a spus el.
Nebenzya a încercat iar să mintă de această dată: Sudul global îmbrățișează...
Sackur: Nu, ei nu recunosc anexarea din Ucraina. Și știți asta fiind la ONU.
Nebenzya a încercat iar să o sucească: Vorbiți despre o rezoluție adopată atunci când SUA făcea presiuni pe toți?