Din aceeași ediție
Ministrul Infrastructurii, Andrei Spînu, spune că scandalul din jurul licitației pentru spațiile comerciale de la Aeroport este generat de grupul criminal Șor și sateliții săi. Asta pentru că ultimii ar înțelege că "în foarte puțin timp vor pierde veniturile pe care le generează acele spații"
Spînu: Vă dau și un exemplu: Azi acele spații sunt administrate de 2 companii. Aerofood SRL, care a generat venituri în 2022 de 144 mln de lei. A doua companie DFM SRL, în 2022, a generat venituri de 867 mln. Împreună 1 miliard de lei. Evident că ei fac scandal... și toți șarlatanii de pe grupuri de Telegram. Și Dodon și Chicu... nu m-ar mira dacă ar fi finanțați din același punct, cu bani generați de la aceste companii.
(....) Spînu: Încă un lucru. Știți cât plătesc ei acum? Lunar plătesc 65 mii euro. Licitația de acum cere minim 157 mii euro lunar. De 2.4 ori mai mult decât plătește Șor acum. Credeți că nu vor face scandal?", spune ministrul.