Despre CSE: "Faptul că nu am fost membru în Comisia Situații Excepționale mă face să mă simt mai liniștită"

Despre licitața de la Aeroport: "Dacă compania Lagardere SRL va câștiga licitația privind spațiile de la Aeroport, acest lucru m-ar deranja, ca membru al echipei"

Despre tribunalul Anticorupție: "Dna președinte a spus că va fi funcțional în trei luni. Întrebați-o pe dna președinte de ce nu este funcțional".

Despre Dorin Recean și declarațiile unde critică nominal unii judecători care au luat decizii în favoarea P. Șansă afiliat lui Șor: "Noi trebuie să decidem, eu credeam că am decis, ce fel de justiție vrem să construim în Moldova. Vrem una independentă sau una controlată. Pornind de la asta alegem acțiunile. Eu credeam, încă mai cred că noi vrem o justiție independentă. Atunci asemenea declarații sunt inadmisibile".

(....) Votul cu privire la BNM: Stamate spune că nu-și amintește dacă a votat pentru demiterea fostului guvernator al BNM, Octavian Armașu