După întâlnire, Primarul Capitalei Ion Ceban a declarat că mulți au suspectat că e o idee de a combina politic aceste lucruri: "S-a menționat că majoritatea statelor UE au organizat astfel de referendumuri după procesul de negocieri. Au fost și sugestii, dar din câte înțeleg că decizia e luată. Personal am transmis mesajul că vom susține acest demers. S-a vorbit și despre un potențial eșec, ce fel de referendum e constituțonal sau ba, ce va spune Curtea Constituțională.
Dacă referendumul va avea un prag de 50%+1 ar putea fi imposibilă desfășurarea lui. Din câte înțeleg sunt demersuri în acest sens.
Eu am spus că ar fi normal ca aceste lucruri să fie după procedura de negocieri, asta ar fi în 2-3 ani.
Dar e important în acest proces să fim uniți".
Președinta Maia Sandu a invitat reprezentanții partidelor politice de opoziție pentru a discuta despre referendumul privind aderarea țării la UE