Ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Marko Șevcenko, confirmă incidentul armat de la granița dintre regiunea transnistreană și Ucraina, raportat de Tiraspol la începutul lunii ianuarie, curent. Diplomatul susține că doi cetățeni ai regiunii transnistrene ar fi trecut granița cu țara vecină ilegal. Mai mult, potrivit ambasadorului, aceștia ar fi deschis focul spre forțele de drept ucrainene, care au răspuns cu împușcături, la rândul lor. În rezultat, spune Marko Șevcenko, un cetățean din stânga Nistrului a decedat, iar altul a ajuns la spital