Ascuns de justiție la Londra, Veaceslav Platon spune că a comandat o analiză la compania TWCOG, pentru a înțelege dacă procurările de gaz ale Moldovei din 2022 s-au făcut la prețuri avantajoase sau nu. Potrivit rezultatului analizei, pe care Platon s-a grăbit să le traducă în română și rusă, în majoritatea cazului Moldova ar fi procurat gaz de 3x mai scump decât prețul pe bursă, iar diferența ar fi fost furată.
De cealaltă parte, ministrul Energiei Victor Parlicov sugerează că Platon, ca și alții, operează cu cifre false și nu înțelege de unde ele sunt luate: "Am promis și noi anul trecut am publicat datele despre toate achizițiile, cotațiile la zi, etc. A existat o mulțume de timp ca toată lumea să se expună. Asta până ieri, întâi dl Ioniță și apoi dl Platon, au ieșit și au început a bulversa spațiul public - unul cu 200 de mln, altul cu 70 de mln. Oameni buni, dacă vouă vă trebuie jumătate de an ca să analizați 2 tabele - și asta e unicul lucru care vă vine în cap... Eu pot pune mâna în foc pentru cifrele cu care operăm noi, atunci când spunem cu cât mai ieftin am procurat comparativ cu prețul Gazprom. Cu ce compară ei și cum fac concluziile, să-și asume ei și să explice de unde iau cifrele".
Platon spune că a plătit realizarea unui studiu despre prețul la gaz, Parlicov spune că cifrele folosite nu sunt adevărate și scopul este să manipuleze societatea