Parlicov: "Nu aș fi vrut să fiu în locul dlui Spînu să port negocieri cu Gazprom atunci când noi nu aveam nicio alternativă de procurare a gazului. Meritul nostru ca țară într-o perioadă foarte scurtă este că am ajuns la obiectivul - să avem opțiunni - acum nu mai putem fi șantajați. Acum putem alege furnizorul de gaz. Da, pe piață vor fi mai mulți furnizori, diversitate de prețuri, concurență mai multă. De asta vreau pe noi toți să ne felicităm. Da, s-a întâmplat într-o perioadă cu prețuri foarte mari, pentru consumatorul nostru a fost o perioadă foarte complicată, dar vreau să ne felicităm - cel mai greu a trecut. Mai departe vom avea prețuri mai bune. Plusul cel mare este că în orice caz - consumatorul va avea de unde alege, la fel și noi ca țară".
Deputata pro-rusă Diana Caraman nu s-a arătat deloc încântată că Moldova nu mai poate fi șantajată, insistând pe un detaliu: Că semnarea contractului cu Gazprom va fi anchetată penal, iar semnatarii vor fi trași la răspundere.