Există însă un detaliu: Ceban declară că acum Ministerul Educației e responsabil de tot ce se întâmplă, deși noul șef interimar face parte din direcția educație a Primăriei Capitalei: "În aceste circumstanțe, să fie buni și de azi, după o altă instituție capturată, să răspundă de activitatea grupelor cu program prelungit, alimentația elevilor, colectori de fonduri, salarii și mentenanța”