Ministrul Energiei, Parlicov, spune că trebuie să privim pragmatic la acest subiect: "Eu îmi doresc să accesăm cele mai bune prețuri pentru consumatorii noștri. Eu nu exclud scenariul că începând cu luna mai - 5,7 mln m3 pe zi ar putea fi suficiente pentru ambele maluri ale Nistrului. Acolo va trebui să luăm o decizie pragmatică. Dacă prețul Gazprom va fi mai bun - putem lua și de la ei. Nu exclud așa scenariu. Dacă vom putea accesa prețuri mai bune de pe burse - cu ce ocazie să luăm de la Gazprom?! Așa mi se pare o abordare echilibrată".
Înainte de iarna 2022-2023, pentru a șantaja Moldova, Gazprom a decis unilateral reducerea volumului de gaz livrat către Moldova la cca 5,7 mln m3 pe zi. Autoritățile moldovene au decis să cedeze tot volumul către regiunea transnistreană și să diversifice sursele, procurând gaz de pe piața europeană.