Șeful Căilor Ferate, Oleg Tofilat, și-a depus cererea de demisie din funcție din proprie inițiativă, în urmă cu 1 oră: "Nimeni nu exercită nicio presiune asupra mea. Nimeni nu mi-a spus, nici nu m-a întrebat, nici nu mi-a cerut să scriu cerere de demisie. Nu a existat nicio presiune directă. Tot ceea ce fac, fac de bunăvoie", spune el
CFM are datorii la salarii de cel puțin câteva luni. Situația se ameliorase la începutul războiului dus de Rusia împotriva Ucrainei, când agenții economici din Ucraina transportau volume mari pe căile ferate din Moldova, aducând venituri mari, instituția permițându-și chiar să crească salariile. Odată cu redeschiderea portului Odesa, volumele de transport s-au redus dramatic și criza a revenit din nou.