#INSIDE despre cryptovalute și monede digitale: Cum regulamentele BNM de sub conducerea fostului guvernator Octavian Armașu au făcut procesul de tranzacționare crypto atât de complicat, încât băncile și alte instituții refuză să le implementeze și să ofere clienților acest tip de serviciu
Anul trecut, în martie 2023, Parlamentul a votat o lege care legaliza în Moldova cryptovalutele și tranzacțiile cu acest tip de monede digitale, în anumite limite (2500 euro lunar). Potrivit proiectului, legea urma să intre în vigoare la 1 iulie 2023 (aici detalii despre prevederi).
Legea a intrat în vigoare la 1 iulie, însă chiar și după 6 luni, acest lucru încă nu este posibil. Asta pentru că regulamente complicate instituite de Banca Națională a Moldovei de sub conducerea lui Octavian Armașu au făcut ca majoritatea instituțiilor (bănci, procesatori de plată, etc)... să decidă că, decât atâtea complicații - mai bine deloc.
Astfel, tot ce chipurile a fost... legalizat, azi se întâmplă cash, fără tranzacționare oficială, iar piața neagră înflorește.