Șeful Sudzucker-Moldova, Aleksander Koss, obligat să-și ceară scuze de la Orhei Vit: "Sunt false şi nu corespund realităţii afirmaţiile precum că S.R.L. „Orhei-Vit” îşi ignoră în mod sistematic obligaţiunile contractuale şi încearcă să profite pe seama altora.S.R.L. „Orhei-Vit” nu face lobby în favoarea deschiderii pieţii moldoveneşti pentru zahărul din trestie de zahăr. Totodată, în anul 2012, importurile de zahăr alb din sfeclă de zahăr au fost realizate de S.R.L. „Orhei-Vit” în corespundere cu normele legale în vigoare", se spune într-o declarație