Noul președinte al Argentinei, care a promis că va desființa banca centrală din țara sa, discurs anti-sistem la Davos, la Forumul Economic Mondial: "Socialismul este un fenomen care creează sărăcie”, a spus el într-o adresă specială adresată unei mulțimi numeroase și înstărite la Forumul Economic Mondial, avertizând că Vestul este „în pericol” din cauza unor oameni care ar trebuie să protejeze valorile occidentale. „Capitalismul liberei întreprinderi este singurul instrument pe care îl avem pentru a pune capăt foametei și sărăciei”