Zâmbete și frustrări în SUA. Azi noapte, SEC-ul american ar fi postat un mesaj în care anunță pe twitter/X că a aprobat toate ETF-urile Bitcoin. Bursele de crypto au explodat, iar valoarea unui BTC a sărit aproape de 48 000 de dolari pentru o monedă. Peste puțin timp, șeful SEC Gary Gensler, o figură contestată de comunitatea crypto, anunță, tot pe twitter/X , că, contul SEC a fost spart și mesajul e un fals. BTC scade cu peste $5000 în câteva minute și traderii pierd mln de dolari pe bursă. În replică, Gary Gensler a devenit subiect de glume, iar mai mulți senatori au scris că îl așteaptă la audieri, plus așteaptă ca instituția să se investigheze pe sine despre cum a manipulat piața. X a confirmat că securitatea contului SEC nu avea 2FA. Edward Snowden a intrat și el în discuție: "Doamne, Gary, adună-te naibii, ai avut o singură treabă de făcut și ai dat-o în bară"
SEC-ul american are termen până azi să decidă, dacă aprobă sau nu un Bitcoin ETF.