Fostul ministru al Muncii și Protecției Sociale, Marcel Spătari, îndemn la analiză asupra gradului de ocupare a grădinițelor din țară: "harta Republicii Moldova care arată gradul total de utilizare a capacităților grădinițelor pe raioane/municipii reflectă și discrepanțele majore în ritmul de dezvoltare (sau subdezvoltare) a regiunilor: datorită dezvoltării continue a municipiului Chișinău, presiunea pe sistemul de grădinițe nu a contenit, iar gradul de utilizare este astăzi în capitală mai mare decât valoarea de proiect (de unde și grupele mari și deficitul de personal); Situația este îngrijorătoare în raioanele din centrul Moldovei (Călărași și Telenești), dar mai ales în sud, cu excepția Găgăuziei, unde rata de utilizare a capacității grădinițelor este aproape de jumătate, iar la Leova este de doar 39%. Aceste raioane au fost cel mai puternic supuse emigrării interne (mai ales spre Chișinău) și externe
Soluțiile nu sunt evidente. Dar un lucru este cert: nu suntem suficient de bogați ca să ne permitem să nu cheltuim banii publici în mod rațional".