Ministerul Infrastructurii anunță că azi a fost deschisă circulația pe podul peste Gârla Mare, situat pe drumul R16 Bălți–Fălești–Sculeni–Ungheni, km 62,38, în apropierea localității Medeleni. Podul a fost construit în anii 60 și de-a lungul timpului, a ajuns într-o stare nesatisfăcătoare. Acum acesta are o lungime de 27,82 de metri și este dotat cu bariere metalice de protecție atât rutiere cât și pietonale, indicatoare rutiere, marcaje - care conferă siguranță participanților la trafic