Ceban vs Spînu: Primarul Capitalei, Ion Ceban, sugerează că instituția pe care o conduce rămâne fără bani și că urmează optimizări, iar asta se întâmplă din cauza guvernării, care nu-i alocă fonduri conform prevederilor legale
Ion Ceban: La început de an îi rog pe responsabilii de la Primărie să fie implicați la maximum în realizarea proiectelor din Chișinău și să le explicăm oamenilor în detalii subiectele legate de optimizări, așa încât ei să înțeleagă, în cea mai obiectivă formă, natura, sursa și consecințele. Precizez, aceste abordări ale guvernării în raport cu mun. Chișinău nu sunt europene și trebuie să arătăm lumii foarte clar că se acționează contrar obiectivelor și standardelor europene. Precizez, aceste abordări ale guvernării în raport cu mun. Chișinău nu sunt europene și trebuie să arătăm lumii foarte clar că se acționează contrar obiectivelor și standardelor europene