Contactat de ZdG, fostul rector al USEFS, Veaceslav Manolachi spune că a auzit că toate clădirile și terenurile vor trece la USM, dar universitatea va fi impusă să le cedeze la Agenția Proprietății Publice unele terenuri, "asta reprezentând o crimă".
De cealaltă parte, ministrul Educației, Dan Perciun, spune că pe teritoriul USEFS, grupuri de interese conectate cu conducerea, își defășurau afacerile conexe, un centru de dezasamblare a mașinilor și studenți care nu ar fi frecventat o zi instituția de învățământ. Mai multe, unele contracte de chirie încheiate acolo au fost la prețuri derizorii. Potrivit unor surse, aceasta ar fi doar o parte din lucrurile care nu ar fi trebuit să se întâmple, iar lista ar fi mult mai lungă. După verificările desfășurate acolo de minister, brusc mai multe "afaceri s-au evacuat".
Ministrul spune că tot personal USEFS va fi păstrat.