Președinta Maia Sandu, la 3 ani de mandat, anunță că va candida pentru un nou mandat la funcția de președinte în 2024, dacă va avea susținerea populației. Totodată, aceasta spune că va solicita Parlamentului organizarea unui referendum în toamna viitoare, care să arate direcția pe care Moldova vrea să o urmeze, iar vocea cetățenilor - să fie hotărâtoare
„Dragi cetățeni, cu câțiva ani în urmă, am pornit, împreună, pe un drum al transformării Moldovei într-o țară mai bună. După 3 ani de mandat, am reușit să menținem pacea acasă, să întărim independența țării, să avem o guvernare alături de oameni și să deschidem negocierile pentru aderarea Moldovei la Uniunea Europeană. Viitorul nostru este în familia europeană și este necesar să spunem clar - toată țara - ce drum alegem pentru Moldova. Solicit Parlamentului să inițieze organizarea unui referendum la toamna viitoare, la care vocea cetățenilor să fie hotărâtoare”, a punctat Președinta Maia Sandu.