Socialiștii, foc și pară după ce au aflat că votul lor de ieri va fi folosit pentru a aduce azi în fruntea Băncii Naționale un cetățean străin: "M-am uitat în lege, ea spune că șeful BNM nu poate fi exponent politic și membru de partid. Și iată că trec 24 de ore și aflăm că noul șef BNM va fi un exponent FMI, membru USR ROmânia, asta ce înseamnă - mai puține școli și mai puține cheltuieli sociale. Noi ce nu putem face un concurs și să votăm un cetățean moldovean, cu consens. Iar, nicio zi nu a trecut (...) Ieri am susținut demisia acestui individ, dar când numiți persoane necunoscute... a cui coloană sunteți, dacă spuneți că noi suntem coloana a 5-a. E rușinos", a spus Vlad Batrâncea