Mai mulți consilieri ai Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) se plâng că nu au acces în Primăria municipiului Chișinău, după ce la intrarea în instituție a fost instalat un turnichet, care limitează accesul persoanelor în primărie. Aleșii locali cataloghează acțiunea drept „strigătoare la cer” și îi cer edilului capitalei, Ion Ceban, să scoată turnichetul de la intrarea în instituție. Situația a fost semnalată miercuri, 20 decembrie, într-un live pe rețelele de socializare