Premierul Dorin Recean spune că statul va cumpără gaz de la furnizorul care oferă cel mai mic preț, astfel încât cetățenii să beneficize de cele mai bune condiții: "Cel mai important este ca cetățenii să aibă cel mai mic preț posibil", evitând să spună dacă Gazprom ar putea fi printre furnizori