Propaganda rusească din Moldova a numit în ultimele săptămâni drept "isterie" eforturile diplomatice, de advocacy și lobby ale părții moldovenești, în încercarea de a se asigura cu privire la votul pozitiv din Consiliul European. Potrivit unor surse anonime finanțate din Est, asaltul diplomatic pe toate căile posibile, la telefon, twitter (X), întâlniri, miniștri, șefi de stat, etc, a fost calificat drept "isterie": "Sunetele Maiei Sandu nu vor ajuta. Pentru că trebuia de lucrat tot timpul, dar nu în ultimele zile", mai scriu anonimii cu surse de finanțare obscură