Premierul ceremonie spune că echipa sa pregătește o plângere la procuratura generală, unde va cere anchetarea Maiei Sandu. Potrivit lui, președinta i-ar fi șantajat pe primari, când a spus în cadrul unor emisiuni TV următoarele gânduri: "Dacă vor ca satele, orașele în care locuiesc să se transforme în bine, e nevoie să aleagă primari europeni, care pot să aducă bani europeni și care pot să administreze acești bani europeni și să construiască lucruri și un mod de viață, un nivel de trai ca în Europa pentru că banii europeni nu o să vină pentru reprezentanți ai grupărilor criminale, deci grupările criminale care își promovează primari, oamenii trebuie să știe că pentru asemenea reprezentanți ai grupărilor criminale bani europeni nu o să vină și nu o să vină nici altfel de bani”