1️⃣ Inoculează ideea că banii nici nu ajuns în Moldova, pentru că ar fost furați

2️⃣ Inoculează ideea că nu suntem o țară statornică. Pistrinciuc: "Dacă Moldova e o țară care are nevoie de susținere, asta ar însemna că nu suntem statornici, nu suntem capabili, lovesc în sentimentul de mândrie națională, pentru că nouă de place des să ne victimizăm. Dar e un fals. Fiecare vede în comunitatea lui ceva care s-a făcut, însoțit fie de drapelul UE sau al României, ei pot compara lucrurile. Nu e un motiv de rușine, pentru că noi nu avem suficienți bani pentru a ne mișca cu viteza pe care ne-o dorim. Și pentru asta avem nevoie de ajutor din afară".

Pistrinciuc spune că propaganda rusească este eficientă pentru că vine cu o intensitate foarte puternică, pompată cu foarte mulți bani și apare pe foarte multe surse și e simplu comunicată: "În comparație cu limbajul din lemn din proiecte, pentru oameni e greu să înțeleagă. Soluția e simplă: Nu doar 2 oameni din Guvern, dar toți care au un rol public, trebuie să iasă mai des să explice în limbaj simplu lucrurile, să fie versați în a explica asistența financiară externă. Acesta e un vaccin dacă vreți. Și în România deja au apărut voci care contestă fondurile externe. Noi toți știm cât de mult s-a dezvoltat România în ultimii 30 de ani, dar uite că nu toți cred".