Această discuție s-ar fi produs între operatorul 112 și dispeceratul al IGSU, după 3 ore de la primul apel al victimelor. Ulterior, ar mai fi avut loc o altă discuție despre acest caz deja cu pompierii. Aceeași înregistrare include și convorbirea făcută aproape de ora 22:00, în care echipele care au muncit la deszăpezire anunță că și-au încheiat misiunea. Asta deși ministrul de interne Efros spunea în conferință că lucrările de deszăpezire au durat până în jurul orelor 23:00.
Contactată telefonic, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General pentru situații de urgență a confirmat autenticitatea convorbirilor, dar a spus că sunt doar o parte din discuții.
De aici firul explicațiilor însă se rupe, la întrebarea de ce nu s-a intervenit și după trei ore de la înregistrarea cazului - TV8 nu a primit vreun răspuns. Cert este că Liviu Oboroc consideră că a fost demis pe nedrept, iar colegii săi au acționat corect și potrivit protocolului, așa că va merge să-și facă dreptate în instanță.
#Apel112 #IGSU