Televiziunea publică din Găgăuzia, sancționată cu 23 de mii de lei, a contestat în instanță amenda. Consiliul Audiovizualului a obținut câștig de cauză față de Compania Publică „Gagauziya Radio Televizionu”, privind sancționarea cu 23 000 de lei și 4 avertizări publice a serviciului de televiziune TV-Găgăuzia, pentru lipsa echilibrului în reflectarea știrilor, difuzarea de informații incomplete, omiterea prezentării opiniilor alternative, precum și pentru vizarea concurenților electorali într-un program care nu a fost inclus în declarația privind politica editorială pentru reflectarea alegerilor locale din 05 noiembrie 2023