Ce înțeleg moldovenii referitor la banii din asistența externă și pe ce se cheltuie aceste fonduri: "Oamenii știu de unde vin banii, dar cum se folosesc, mai puțin. Când banii pentru infrastructură vin din afartă pentru comunitatea ta, tu îți imaginezi foarte bine, dar când vin la buget - oamenii nu prea înțeleg aceste detalii. Aici politicul comite o greșeală foarte mare. Poate că le e rușine să zică direct: Vrem să ne dezvoltăm foarte repede, dar bani nu avem aproape deloc. (...) Mulți nu vor să recunoască dar Moldova nu poate să se mențină pe nivelul de plutire fără fonduri externe. Oamenii trebuie să înțeleagă că banii care vin sunt inclusiv pentru salarii, pensii, alocații. Imaginați-vă că ei ne cer doar pe noi să ne schimbăm - să fim mai aranjați, mai transprenți și încă ni se dau bani pentru asta. 54% este o cifră bună, care cunosc că suntem ajutați, dar e insuficient. E mai bine decât mă așteptam"
Lipsa unei platforme online a Guvernului, care poate genera grafice, unde să se explice investițiile pe fiecare domeniu, cu un update lunar / trimestrial.