Potrivit fermierilor, aceștia au miliarde de lei în contul statului (au făcut investiții în ultimii 4 ani și statul le-a promis că le va întoarce subvenții pentru o parte din investițile făcute), iar din cauza că statul nu le întoarce banii, aceștia au fost nevoiți să se crediteze și mai mult. Din cauza unui regulament al BNM, băncile au încetat să mai crediteze agricultorii, astfel că aceștia au ajuns la microfinanțare. La final, toți ar fi ajuns într-o spirală: