În sfârșit au discutat și s-au înțeles unii pe alții. Autoritățile și agricultorii ar fi discutat și s-ar fi înțeles unii pe alții, abia marți, 28 noiembrie. Cel puțin asta spun reprezentanții agricultorilor. Potrivit lui Sergiu Ștefanco și Serghei Ivanov, marți a avut loc o ședință lărgită între ministrul Agriculturii Vladimir Bolea, reprezentanții agricultorilor, reprezentanții băncilor, FISC și ai băncii naționale. La ședință, spune Ștefanco, s-ar fi recunoscut pentru prima dată problemele grave pe care le au agricultorii. Totodată, agricultorii spun că abia marți Bolea ar fi înțeles esența problemei agricultorilor
Potrivit fermierilor, aceștia au miliarde de lei în contul statului (au făcut investiții în ultimii 4 ani și statul le-a promis că le va întoarce subvenții pentru o parte din investițile făcute), iar din cauza că statul nu le întoarce banii, aceștia au fost nevoiți să se crediteze și mai mult. Din cauza unui regulament al BNM, băncile au încetat să mai crediteze agricultorii, astfel că aceștia au ajuns la microfinanțare. La final, toți ar fi ajuns într-o spirală: