Dodon spune că știe ce gândesc ambasadorii străini despre PAS: "Ei nu vor spune public, dar sunt v șoke. (...) Eu le-am spus - exact legile care le-a votat PAS, exact așa le lăsăm, nu modificăm nimic, și în baza lor o să șadă vreo 3000 de oameni la pușcărie. Nu noi, cine o să fie la guvernare. Ei i-am întrebat, și voi ce o să faceți în situația asta, că ați tăcut când le-au aprobat"