Primarul Capitalei, Ivan Ceban, împăciuitor după alegeri. Acesta a declarat că e deschis să discute cu toate fracțiunile care au ajuns în Consiliul Municipal Chișinău: "Sunt deschis pentru dialog cu toate fracțiunile și consilierii din viitorul CMC. După încheierea procedurii birocratice de validare a alegerilor, vom purcede la discuții. Reamintesc faptul că am făcut invitații noilor aleși, inclusiv celor din PAS și PSRM, și suntem gata să realizăm împreună 60% din programele celor două formațiuni"